Uusi Hollolan kotiseutukirja XXXV on julkaistu

Anni8.12.2021

Uusi Hollolan kotiseutukirja XXXV on jälleen julkaistu marraskuun lopulla. Uusi kirja on järjestyksessään jo 35. Hollolan kotiseutukirja. Kirjassa 18 kirjoitusta ja kirjoittajia on 16. Sivuja kirjassa on 184.  Kuten jo kirjan nimi ”Tikka mettäs kirjava, ihmisen ikä kirjavampi” kertoo, on kirja tänä vuonna monipuolinen kokonaisuus mielenkiintoisia kirjoituksia laidasta laitaan. Jokaiselle löytyy varmasti jotakin kiinnostavaa luettavaa.

Katsaus kirjan sisältöön

Kotiseutukirjan pitkäaikainen kirjoittaja Pauli Helén on laatinut kirjaan Hämeenkosken kahdeksasta kirkosta mielenkiintoisen jutun. Lisäksi Helén yhdessä Asko Laineen kanssa on kirjoittanut Kosken VPK:n 125 vuotisesta historiasta. Kosken VPK juhlii tänä vuonna 125 vuotista toimintavuottaan.

Hämeenkoski on tämän vuotisessa kirjassa monipuolisesti edustettuna. Aino Tuloisela on kirjoittanut kirjaan jutun Hämeenkosken Putulan kylän kansakoulusta. Heikki Mantere ja Kari Kaivola ovat laatineet yhdessä jutun Hämeenkosken hevosmiehistä. Lisäksi Kaivola on laatinut kirjaan jutun yhdessä Antti Jäämaan kanssa Hankalan sahasta ja tiilitehtaasta.

Kyösti Toivoisen on kirjoittanut kirjaan kaksi mielenkiintoista juttua Messilän kartanon ympäristöstä. Toinen kirjoituksista kertoo Messilän kvartsiittilouhoksesta ja toinen Messilän merkittävistä ja monipuolisista kulttuurikesistä. Kyösti Toivosta saamme kiittää myös Hollolan kirkon 500-vuotisjuhlakavalkadin toimittamisesta eteenpäin ja saamisesta tähän kirjaan. Juhlakäsikirjoituksen ovat laatineet Anja Suo ja Ritva Salmenkivi.

Juha Mattila on pitkäaikainen kirjatalkoolainen ja hän tänä vuonna kirjoittanut kirjaan neljä tekstiä. Mattila on kirjoittanut Pyhäniemen elokuvamiljööstä, Hollolan höyrylaivaliikenteestä, hollolalaisesta tienpidosta sekä ajankohtaan sopivasti Isorokosta Hollolassa. Höyrylaivaliikenteen lisäksi kirjassa on mukana Ilmo Hakala-Rahkon kirjoitus linja-autoliikenteestä Lahdesta Tampereelle Maa- että Vesikansan kautta.

Suku- ja henkilöjuttuja tässä kirjassa edustavat Paavo Valosen kirjoitus Vanhasen Paulin vaiheista sekä Irma Willmanin kirjoitus Kerttu-Kaarina Suosalmesta. Keski-Hollolan maatalousnaisien toiminnasta voi lukea Lyyli Siirolan kirjoituksesta. Päivi Siikaniemi vie kirjoituksellaan lukijan makumuistomatkalle lapsuuden ruokapöytiin. Helli Punkkiselta kirjassa on unen omainen kirjoitus Evakkotytön uni.

Merkittävää ja arvokasta kotiseututyötä

Uuden kirjan on toimittanut tänä vuonna poikkeuksellisesti kirjatoimikunta Heikki Mantereen ilmoitettua edellisen kirjan ilmestymisen yhteydessä luopuvansa kirjan toimittajan työstä. Uuden kirjan toimikuntaan kuuluivat Kaija Manninen, Kari Kaivola, Juha Mattila ja Anni Salila. Uutta toimikuntaa ovat menestykkäästi opastaneet työssään kirjan pitkäaikainen toimittaja kotiseutuneuvos Heikki Mantere ja sekä kirjan taitosta vastannut Jyrki Vattulainen.

Hollolan kotiseutuyhdistys osoittaa nöyrimmät kiitokset kaikille kirjatalkoisiin osallistuneille kirjoittajille. Ilman teitä kirjoittajia, ei kotiseutukirjaa syntyisi. Suuri kiitos myös ahkerille kirjamyyjille, teidän panoksenne on korvaamatonta. Kotiseutuyhdistykselle on tärkeää, että Hollolan kotiseutukirjasarja jatkuu. Hollolan kotiseutukirja on merkittävässä osassa tärkeässä työssä kotiseudun kulttuurin ja historian säilyttämisessä. Kotiseutukirjaa välittää nykyisille ja jälkipolville arvokasta tietoa kotiseutumme asioista. Kotiseutukirjan kautta nostetaan kotiseutuhenkeä ja vahvistetaan paikallisidentiteettiä. Keskeisenä lähtökohtana on, että teemme erilaisten kirjoitusten kautta tunnetuksi sen seudun, missä asumme tai olemme joskus asuneet.

Kirjan myyntipisteet

Uutta kotiseutukirjaa voi ostaa Hollolan kunnan asiointipiste Piipahluksesta Hollolan kirjastolta ja Hollolan Vanhalta Kunnantuvalta niiden aukioloaikoina. Kirjaa on myynnissä myös Hämeenkoskella Koski-seuran toimistolla, Hämeenkosken kirjastolla ja Kukkakauppa Heliällä. Lisäksi Hollolan Kotiseutuyhdistys ry myy uusinta kirjaa Hollolan Prisman aulassa joulukuussa satunnaisina päivinä jouluun asti. Kirjaa on mahdollista saada myös postitettuna. Kirjatiedustelut yhdistys(at)hollolankotiseutuyhdistys.fi.

Uuden kotiseutukirjan hinta on 15 €/kpl. Hollolan Vanhalla Kunnantuvalla ja Hollolan Prismassa vain käteismyynti. Kirja on loistava hankinta, vaikka joululahjaksi sukulaiselle, ystävälle tai itselle.

Vanhempia Hollolan kotiseutukirjoja, lukuun ottamatta numeroita 1, 2 ja 29 on myynnissä asiointipiste Piipahluksessa. Vanhempia kirjoja voi myös tiedustella yhdistyksen sähköpostin kautta.

Lisätiedot:

Hollolan Kotiseutuyhdistys ry

  • Kirjatiedustelut yhdistyksen sähköpostin kautta yhdistys(at)hollolankotiseutuyhdistys.fi

Hollolan kunnan asiointipiste Piipahlus

Hollolan Vanha Kunnantupa

Kosken Kohinat