Hollolan kotiseutukirja XXXVII – ”Toivos o hyvä eliä”

Anni24.11.2023

Uusi Hollolan kotiseutukirja on jälleen julkaistu. Yleisölle avoin kirjan julkistamistilaisuus pidettiin lumisateisena perjantaina 24.11. Hollolan Vanhalla Kunnantuvalla. Lämminhenkisessä tilaisuudessa oli paikalla reilu 30 henkilön joukko kirjan kirjoittajia, yhdistyksen jäseniä sekä kirjasta kiinnostuneita. Tilaisuudessa kirjan kirjoitukset esitteli kirjatoimikunnan jäsen ja kirjasarjaan monia upeita kirjoituksia kirjoittanut Pauli Helén. Myös kirjoittajat itse pääsivät kertomaan kirjoituksistaan ja tarinoista kirjoituksien takana.

Uusi Hollolan kotiseutukirja XXXVII on tuhti paketti mielenkiintoisia kirjoituksia. [Hollolan Kotiseutuyhdistys ry]
Uusi Hollolan kotiseutukirja XXXVII on järjestyksessään jo 37. Hollolan kotiseutukirja. Uudessa kirjassa on 17 kirjoitusta. Kirjoittajia on 17, joista ensikertalaisia on kahdeksan. Sivuja kirjassa on tänä vuonna 246. Kirja on tuttuun tapaan monipuolinen kokonaisuus mielenkiintoisia kirjoituksia laidasta laitaan. Jokaiselle löytyy varmasti jotakin kiinnostavaa luettavaa.

KATSAUS KIRJAN SISÄLTÖÖN

Hollolan kotiseutukirjassa ei yleensä ole mitään erityistä teemaa, mutta tänä vuonna kirjaan on sattumalta tullut useampi kouluaiheinen sekä lapsuusmuistoihin liittyvä kirjoitus. Tähän teemaan liittyen Marja-Liisa Haapasalo on kirjoittanut ihanan kirjoituksen koulumuistoista Tennilän kansakoulusta 1950-luvulta. Kyösti Toivonen on kirjoittanut upean kirjoituksen – Kolmen sisaren koulu tytöille, joka käsittelee muun muassa Hälvälän koulun syntyä. Päivi Siikaniemi avaa kirjoituksessaan koirakokemuksistaan koulumatkoilla. Heli Markkasen kirjoituksessa muistellaan lapsuusmuistoja Hollolan kirkolta. Tauno Helénin kirjoitus Koululainen ja renkipoika muistelee aikaa 1930-40-luvuilla Käikälän ja Kurjalan kartanoissa. Irma Willmanin kirjoitus kertoo ihanasti, miten lapset saivat aikansa ennen vanhaan kulumaan.

Kirjan ensimmäisenä kirjoituksena on kirjaan ensimmäistä kertaa kirjoittaneen Heli Hemgårdin kirjoitus Linnakallion tuvasta. Kirjan alkupäästä löytyy myös niin ikään kirjaan ensimmäistä kertaa kirjoittaneiden Outi Valliuksen kirjoitus Soramäen äijäporukasta sekä Joni Penkarin mielenkiintoinen kirjoitus Hämäläis-Osakunnan kotiseutututkimuksista Etolan kylässä kesällä 1929. Kirjaan ensimmäistä kertaa kirjoittaneiden joukkoon kuuluu myös Eija Piekkari. Kirjoituksessaan hän avaa lyhyesti kirjailijan urastaan. Ensikertailaisen joukkoon kuuluu myös Aki Markkola, joka on kirjoittanut kirjaan upean kirjoituksen Kosken Dynamon 30-vuotistaipaleesta.

Henkilökertomusta tämän vuotisessa kirjassa edustaa Pirkko Hiltusen, Anni Kuuselan, Pirkko Pietiläisen ja Irma Willmanin yhdessä tekemä kirjoitus Saimi Uotilasta. Toinen henkilökertomus on Pauli Helénin kirjoitus Tirehtööri Aaro Jurvasta, Kosken lukkarista.

Kirjan vahvoihin taustajoukkoihin kuuluvien Erkki Arvilan, Juha Mattilan ja Pauli Helénin kirjoitukset löytyvät kirjan loppupäästä. Erkki Arvila piti Kotiseutuyhdistyksen vuosikokouksessa keväällä 2023 mielenkiintoisen esityksen Hollolan Vanhasta Kunnantuvasta ja sen historiasta. Esityksestä jalostui upean kirjoitus tämän vuotiseen kirjaan. Juha Mattilan kaksi mielenkiintoista kirjoitusta sijoittuvat Kutajoelle. Ensimmäisessä kirjoituksessa kerrotaan Kutajoen tiloista ja huviloista sekä erityisesti huvilaväestä. Toinen kirjoitus kertoo Kutajoen kartanon vaiheista 1898-1939. Kirjan viimeisenä kirjoituksena on Pauli Helénin kirjan toinen kirjoitus, joka kertoo Hyväneulan kylän tiloista ja taloista 1500-luvulta nykypäivään.

MERKITTÄVÄÄ JA ARVOKASTA KOTISEUTUTYÖTÄ

Uuden kirjan on toimittanut tänä vuonna viime vuodelta tuttu toimikunta, johon kuuluivat Pauli Helén, Juha Mattila, Kaija Manninen, Anni Salila sekä kirjan taitosta vastannut kirjan pitkäaikainen taittaja Jyrki Vattulainen. Hollolan Kotiseutuyhdistys ry osoittaa nöyrimmät kiitokset kaikille kirjatalkoisiin osallistuneille kirjoittajille. Ilman teitä kirjoittajia, ei kotiseutukirjaa syntyisi. Suuri kiitos myös kirjan ahkerille kirjamyyjille, kirjan toimituksesta vastanneelle toimikunnalle sekä kirjan taittajalle, teidän panoksenne on korvaamatonta. Hollolan kotiseutukirjan julkaiseminen vuosittain on tärkeää tiedon ja perinteiden taltioimista seuraaville sukupolville sekä osa merkittävää kotiseututyötä.

UUTTA KOTISEUTUKIRJAA VOI OSTAA

  • Hollolan kunnan asiointipiste Piipahluksesta Hollolan pääkirjastolta
  • Hollolan Vanhalta Kunnantuvalta
  • Kinnarin tilan tilamyymälästä
  • Hollolan Prisman aulasta Hollolan Kotiseutuyhdistys ry myyntipisteeltä la 25.11. klo 9 alkaen jouluun asti satunnaisina päivinä (vain käteismyynti)
  • Hämeenkoskelta Koski-seuran toimistolta ja tapahtumista
  • Marian Joulutorilta Hollolan Vanhalta Kunnantuvalta 9.-10.12.2023 (vain käteismyynti)
  • Postitettuna Kotiseutuyhdistykseltä, kirjatiedustelut yhdistys(at)hollolankotiseutuyhdistys.fi.

Uuden kotiseutukirjan hinta on 20 €/kpl. Kirja on loistava hankinta, vaikka joululahjaksi sukulaiselle, ystävälle tai itselle. Vanhempia Hollolan kotiseutukirjoja, lukuun ottamatta numeroita 1, 2 ja 29 on myynnissä asiointipiste Piipahluksessa. Vanhempia kirjoja voi myös tiedustella yhdistyksen sähköpostin kautta.

Lisätietoja